Rexroth A10VSO28 Hydraulic Piston Pump 28 cm³/rev
Quanzhou Yisenneng Hydraulic Electromechanical Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Rexroth
Certification : ISO
Place of Origin : German
MOQ : 1
Price : 2
Payment Terms : MoneyGram,Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C
Supply Ability : 100
Delivery Time : 2 weeks
Packaging Details : Wooden crate
Products Name : Rexroth Hydraulic Piston Pump
Type : Axial Piston Pump
Axial Piston Unit : Swashplate design, fixed displacement
Mounting Type : Flange or Foot Mount
Material : Cast Iron or Aluminum
Type No : AA10VO45DR/31L-PSC12N00
Pump Shaft Position : Horizontal
Material No : R910945253
Application : Industrial, Mobile, Marine, and Offshore
Contact Now
A10VSO28DFR1/31R-PPA12N00 A10VSO28DFR1/31R-PSA12N00 A10VSO28DFLR1/31R-PKC62N00
Rexroth A10VSO31 series plunger pump
Flow control:
Structural features:
There are two shell drain holes to ensure smooth oil circulation and reduce system pressure loss.
Performance advantages:
It has excellent suction performance and can work stably even in low oil pressure environments.
Allow continuous operation at pressures up to 280 bar (approximately 28 MPa) and peak pressures up to 35 MPa, suitable for various high-pressure working environments.
Low noise, long-life design reduces noise pollution and maintenance costs during operation.
Driving ability:
aa10vso18drg/31r-psc62k40
a10vso140dfr/31r-ppb12k26
aa10vso18dr1/31r-pkc62k01-s1749
a10vso71dfr/31r-psa12n00
a10vso28dfr1/31r-ppa12k01
aa10vso71dfr1/31r-ppa12k04
a10vso140dflr/31r-ppb12n00so258
aa10vso140dfe/31r-ppb12k27
aa10vso18dfeo/31r-psc12kc1
a10vso18dr/31l-puc62n00
a10vso140dfr1/31rvpb12k68s1092
aa10vso100dfe1/31r-ppa12n00
aa10vso71dr/31r-ppa12l60
aa10vso18ed72/31r-puc62n00h
aa10vso45dfr/31r-ppa12n00-so108
aa10vso71dflr/31r-ppa12k06
aa10vso71dflr/31l-vpa42n00
aa10vso28dflr/31r-vpa12n00
aa10vso45dflr/31r-ppa12k55
aa10vso71dr/31l-psa42n00-so854
aa10vso71dfr/31r-vsa42k01
aa10vso45dfr1/31r-vpa12n00-s1348
a10vso140dfr1/31r-ppb12n00so355
a10vso71dr/31r-psa12n00
aa10vso45drg/31r-ppa12n00-so13
aa10vso140dfe/31r-ppb12kb6-so544
a10vso28dflr/31r-ppa12kb3
aa10vso45dr/31r-ppa12l20
aa10vso18dr/31r-ppa12g70
aa10vso71dfr1/31l-vpa42n00
aa10vso28dfeh/31r-pra12kd3-so479
a10vso18drg/31r-vsc62n00
a10vso28dfr/31r-ppa12n00
aa10vso18dr/31r-vsc12n00-s1016
aa10vso71dfeo/31r-ppa12kd5
a10vso140dfr/31r-vpb12n00
a10vso100dfr1/32r-vpb12n00
aa10vso71dr/31r-ppa12x40-so108
aa10vso28fe1/31r-ppa12n00
a10vso140drg/31r-vpb12k25
aa10vso18dr/31r-puc12n00-s1413
aa10vso28dfeh/31r-ppa12kc1-so479
a10vso100dfr1/31r-ppa12k68so32
a10vso100dr/31r-ppa12k25
a10vso100dfr1/31r-ppa12n00-so20
a10vso140dfr1/31r-ppb12k02
a10vso18dr/31r-psc62n00
aa10vso18dfr1/31r-puc12g50-so702
aa10vso18dfr/31l-vuc62n00-s1548
aa10vso45dflr/31r-ppa12n00-so530
FAQ:
What are the key features of the A10VSO28?
• Variable displacement – Adjusts flow based on system demand.
• Pressure compensation – Automatically regulates flow to maintain set pressure.
• High efficiency – Optimized for energy savings.
• Compact design – Suitable for mobile and industrial applications.
• Multiple control options – Includes pressure, flow, and power control variants.
3. What is the maximum pressure rating?
• Continuous pressure: Up to 280 bar (4060 psi)
• Peak pressure: 350 bar (5075 psi)
4. What is the displacement volume?
The nominal displacement is 28 cm³/rev (1.71 in³/rev).